Vila Tugendhat v Brnu na Češkem, ki jo je zasnoval arhitekt Mies van der Rohe, je paradigmatsko delo moderne stanovanjske arhitekture 20. stoletja, ki se je razvilo v Evropi v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Pritličje hiše z dnevno sobo je zasnovano po principu takratne inovacije prostega tlorisa. Takšna tlorisna zasnova naj bi zadovoljila nove potrebe sodobne in hitro razvijajoče se družbe po koncu prve svetovne vojne. Velikopotezen ambient dnevne sobe je sestavljen iz aranžmaja znamenitih stolov Barcelona, ki jih je oblikoval arhitekt sam, postavljenih v dve liniji pred impozantno steno iz oniksa. Minimalna in geometrijsko močna postavitev pohištva se umakne v ozadje kamnite stene, ki je s svojo močno materialnostjo glavni element dnevne sobe.
Leta 1949 zgrajena hiša z imenom Eames House ali Case Study Nr. 8 je služila kot dom in studio arhitekturnega dua Charlesa in Ray Eames. Hiša je bila zasnovana v sklopu legendarnega projekta Case Study Houses, v sklopu katerega so bili ameriški arhitekti povabljeni k snovanju eksperimentalnih hiš, ki bi z uporabo prefabriciranih in modularnih elementov omogočale hitro gradnjo cenovno dostopnih, sodobnih domov. Tem principom sledi tudi Case Study Nr. 8, kjer dvovišinska dnevna soba z velikimi panoramskimi okni predstavlja osrednji prostor doma. Dnevna soba s spuščenimi lampijoni, sobnimi rastlinami, veliko knjižno omaro in ikoničnimi pohištvenimi kosi znanih oblikovalcev (nekaj kosov sta oblikovala arhitekta sama), postavljenimi na veliko preprogo, deluje prijetno ležerno in odraža življenjski slog svojih stanovalcev.
Millerjeva hiša iz jekla in stekla z velikim vrtom, dokončana leta 1957 za družino Miller v ameriški zvezni državi Indiana, v največji meri uteleša ameriški modernizem iz sredine prejšnjega stoletja. Osrednji element, ki zaznamuje beli interier dnevne sobe, je za nekaj stopnic v tla utopljena sedežna garnitura v živo rdeči barvi s pisanimi, eklektičnimi blazinami in rdečo preprogo. Velikopoteznost in utopljenost enotne sedežne garniture povzroči, da ta deluje skoraj kot samostojna soba znotraj večje sobe, ki zaradi svoje nižine omogoča drugačno izkustvo prostora. Pretežno rdeče-roza barvno shemo popolno dopolnjujejo rastline v liniji nad sedežno garnituro.
Ambient dnevne sobe ni odvisen le od izbire pohištva; pohištvo in stene prostora, ki omejujejo dnevno sobo, vedno delujejo kot ena celota. Zgleden primer celovitega pristopa je dnevna soba, ki jo je zasnoval arhitekt Peter Zumthor za svoj dom v švicarski vasici Haldenstein. Vse stene in strop dnevne sobe arhitektovega domovanja so oblečeni v furnirane lesene plošče, ki z rahlim leskom odbijajo svetlobo. Črni fotelji, obrnjeni proti črnemu kovinskemu kaminu, vzpostavljajo spokojen ambient. Intenzivna materialnost dnevne sobe predstavlja močan kontrast ostalim prostorom pritličja, kjer prevladuje vidni beton. Intenzivna in izrazito topla materialnost lesa sporoča, da je dnevna soba najbolj intimen prostor hiše, namenjen ožjemu družinskemu krogu, medtem ko so drugi prostori bolj pretočni in odprti za obiskovalce.
Večstanovanjska hiša na ulici Forsterstrasse v Zürichu je zgrajena iz betonskih zidov, med katere so umeščene sobe stanovanja. Steklena fasada obilno osvetljuje minimalno naseljen interier in ga povezuje z drevesnimi krošnjami. Dnevne sobe so skrajno preproste; usnjene zofe in fotelji, obrnjeni proti velikim oknom, v nekaterih dnevnih sobah dopolnjuje ob zid postavljena samostoječa televizija. Bele zavese, ki v večernih urah nudijo intimnost, prostor s surovo betonsko materialnostjo napolnijo s kontrastno mehkobo. Minimalistični interier dopušča, da pohištveni kosi s svojo materialnostjo in barvo stopijo v ospredje. Purizem samega prostora lahko dobro uravnotežimo z izbiro taktilnih materialov, kot je usnje, ki je idealno za sedežne garniture.
Če je dnevna soba vile Tugendhat sestavljena iz šestih samostoječih foteljev, je arhitekt John Pawson dnevno sobo hiše v Veliki Britaniji zasnoval zavno obratno. Ambient dnevne sobe tvori ena poteza velike kotne sedežne garniture, ki se nadaljuje v leseno klop in je simbolno orientirana proti kaminu. Ambient je kljub svoji monokromatski barvni shemi zelo taktilen in vpeljuje precej različnih materialov. Stene interierja so opečne, strop je obložen z leseno oblogo, tla prekriva velika preproga iz naravnih vlaken, kamin je postavljen na keramične ploščice, ob oknu pa teče debelo tkana tekstilna zavesa.
Pri Rutarju se zavedamo pomembnosti intimne in domače atmosfere v dnevni sobi. Med našo široko pohištveno zbirko se skriva kar nekaj kosov, ki bodo v vaš dom vnesli občutek spokojnosti.